Spalva
Vyno taurė turi būti bespalvio stiklo ar krištolo. Priešingu atveju negalėsime įvertinti vyno spalvos.
Forma
Ilga taurės kojelė reikalinga tam, kad vynas kuo mažiau šiltų nuo taurę laikančios rankos. Todėl taurę būtina laikyti būtent už kojelės. Ir jau tikrai laikas pamiršti, kad rankose šildomas alkoholinis gėrimas puikiai atskleidžia savo aromatą. Na, nebent, jeigu jis buvo patiektas gerokai per šaltas.
Labai svarbu, kad vyno taurė siaurėtų į viršų. Tokiu būdu nosį pasieks jau koncentruotas vyno kvapas. Skirtingose taurėse vyno aromatai koncentruojasi skirtingai: priklausomai nuo viršutinio taurės krašto dydžio, jie kitokiu būdu pasiekia liežuvio receptorius. Todėl atsiranda kitoks aromato ir skonio pajutimas.
Atlikite paprastą testą: pabandykite paragauti to paties vyno iš 3-4 skirtingų taurių. Geriant vyną iš skirtingų taurių, skonis ir aromatas bus vis kitoks, tarsi tai būtų skirtingas vynas. Geriant iš Bordo tipo taurės, pirmiausia išryškės vyno rūgštingumas, tuo tarpu ragaujant vyną iš Burgundija tipo taurės, pirmiausia pajusite jo tirštumą.
Taurės pagal formą dažniausiai skirstomos į raudonojo, baltojo ir putojančio vyno taures.
Raudonajam vynui skirtos taurės didesnės, apvalesnės, dugnas platesnis. Tai suteikia gėrimui galimybę kuo daugiau sąveikauti su deguonimi, kuris padeda vynui atsiskleisti. Raudonajam vynui skirtos taurės paprastai skirstomos į du tipus.
Bordo tipo Aukštos, plačiu dugnu, skirtos pilno kūno raudoniesiems vynams. Šio tipo taurės tinka vynui, pagamintam iš Bordo regione augančių vynuogių rūšių (Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Malbec). Viršutinė taurės dalis nukreipia vyną į galinę burnos dalį. |
|
Burgundija tipo Platesnės ir apvalesnės lyginant su Bordo. Skirtos labiau sukoncentruoti subtiliam aromatui. Paprastai naudojamos vynui, gaminamam iš Burgundijos regionui būdingų vynuogių veislių, pvz. Pinot Noir, patiekti. Taurės kraštas vyną nukreipia ant priekinės liežuvio dalies. |
Baltajam vynui skirtos taurės gali būti labai įvairios ir priklauso nuo patiekiamo vyno. Gaivaus, lengvo skonio ir aromato vynams paprastai naudojamos mažesnės ir siauresnės taurės. Tokiais atvejais siekiama, kad vynas nedaug sąveikautų su oru ir išlaikytų savo aromato bei skonio gaivumą. Tais atvejais, kai patiekiamas brandintas baltasis vynas, taurės parenkamos platesniu dugnu, nes liesdamasis su oru vynas geriau „atsiskleidžia“.
Putojančio vyno taurės
Pasižymi ilga kojele ir siaura, aukšta viršutine dalimi. Tokioje taurėje patiektas putojantis vynas mažai liesis su oru ir ilgiau išlaikys anglies dioksidą, kitaip tariant, burbuliukus. Be to, tokioje taurėje puikiai matyti kaip jie žaismingai kyla į viršų. |
Patarimai